دوره مدیریت مهمانداری هواپیما

آخرین بروزرسانی: 1400/01/30

درس اول دوره مدیریت مهمانداری هواپیما را رایگان مشاهده کنید

نمونه گواهینامه موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان با تائید وزارت علوم

گواهینامه های موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان جزو معتبرترین گواهینامه ها در سطح کشور است که مورد تائید وزارت علوم بوده و امکان استعلام و ترجمه رسمی برای مهاجرت را نیز دارد.

مهمانداری هواپیما یکی از مشاغل بسیار پرطرفدار و جذاب در جهان است. سفر کردن و دیدن شهرها و کشورهای مختلف، معاشرت و آشنایی با افراد جدید، پرستیژ کاری و دیدن آسمان بی‌کران، دلایلی هستند که این شغل را به حرفه‌ای جذاب تبدیل کرده اند.

مهمانداری جز لاینفک پروازهای مسافرتی به شمار می‌رود و به جرات می‌توان ادعا کرد که هیچ پرواز مسافربری در هیچ کجای دنیا بدون حضور مهمانداران انجام نمی‌شود. همین امر نشان‌دهنده اهمیت این حرفه در کادر پرواز است.

وظایف مهمانداران هواپیما بسیار متنوع بوده و  ایمنی پرواز و رفاه کلی مسافران را شامل می شود. همه کسانی که در شغل مهمانداری هواپیما فعالیت می کنند، باید ضمن داشتن گواهینامه مدیریت مهمانداری هواپیما، تجربه عملی کافی نیز داشته باشند.

مهمانداری هواپیما از جمله شغل هایی است که ریسک زیادی داشته و مهمانداران باید اصول مربوط به این کار را رعایت کنند تا همه مسافران از پرواز لذت ببرند. انواع مختلف پروازها اعم از داخلی و خارجی و همه سطوح پروازی اعم از درجه یک، تجاری، تشریفاتی و غیره به کمک مهمانداران هواپیما انجام می شود.

علی رغم اهمیت و حساسیت بالای این شغل، رشته ای تحت عنوان رشته مهمانداری هواپیما به صورت اختصاصی در مراکز دانشگاهی وجود ندارد و متقاضیان پس از شرکت در دوره های آموزشی مهمانداری هواپیما در مراکز آموزشی معتبر و اخذ مدرک مهمانداری هواپیما می توانند وارد این حرفه شوند.

آموزش مهمانداری هواپیما

خبر خوب این است که موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان برای داوطلبان شرکت در این دوره، اقدام به ارائه آموزش آنلاین مهمانداری هواپیما کرده است. این می‌تواند برای کسانی که مشغله زیادی دارند و نمی‌توانند در کلاس حضوری شرکت کنند، فرصت مناسبی باشد.

استخدام در شغل مهمانداری هواپیما

از طرف دیگر، با توجه به شیوع ویروس کرونا، بسیاری از افراد تمایل دارند تا دوره‌های خود را در خانه بگذرانند. بدین‌ صورت، با ثبت‌نام در دوره آنلاین مهمانداری هواپیما، هم می‌توانند وقت و پول خود را پس‌انداز کنند و هم می‌توانند دوره دلخواه خود را سپری کنند.

مدرک مهمانداری هواپیما

مدرک معتبر در هر زمینه‌ای می‌تواند تأثیر زیادی بر روند استخدام بگذارد. گواهینامه معتبر نشان می‌دهد که شما چه آموزش‌هایی دیده و در چه سطحی قرار دارید. بنابراین می‌توان گفت که یکی از فاکتورهای مهم در دوره مهمانداری هواپیما، مدرک آن است.

خوشبختانه، گواهینامه مدیریت مهمانداری هواپیما در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان، دارای مهر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. لذا، افرادی که این دوره آموزشی را می گذرانند، خوب می‌دانند که بعد از اتمام آن می‌توانند در امتحان‌های استخدامی ایرلاین های ایرانی و حتی بین المللی موفق شوند. از جمله ایرلاین های ایرانی که شانس موفقیت در مصاحبه استخدامی آن‌ها به واسطه مدرک مدیریت مهمانداری هواپیما از طرف وزارت علوم بالاست، عبارتند از:
–    شرکت هواپیمایی ماهان
–    شرکت هواپیمایی زاگرس
–    شرکت هواپیمایی آتا
–    شرکت هواپیمایی کیش ایر
–    شرکت هواپیمایی قشم ایر
–    شرکت هواپیمایی معراج
–    شرکت هواپیمایی تابان
–    شرکت هواپیمایی ایران ایر تور
–    شرکت هواپیمایی کاسپین
–    شرکت هواپیمایی اترک
–    شرکت هواپیمایی کارون
–    شرکت هواپیمایی ساها
–    شرکت هوایپمایی وارش
–    شرکت هواپیمایی ایران ایر 

ثبت نام مهمانداری هواپیما

بهتر است فرصت را از دست ندهید و همین امروز برای ثبت نام مهمانداری هواپیما در موسسه فن پردازان اقدام کنید. به این ترتیب می توانید بعد از گذراندن آموزش های لازم شغل با پرستیژ مهمانداری هواپیما را بدست بیاورید و تنها با چند روز کار کردن در هفته، سفرهای مختلفی را تجربه کنید و از شغل هیجان انگیز و البته پر مسئولیت خود لذت ببرید. 

ثبت نام در دوره مهمانداری هواپیما

هزینه دوره مهمانداری هواپیما

هزینه دوره‌های مهمانداری هواپیما در هر مرکز آموزشی می‌تواند متفاوت باشد. ولی موضوع مهم این است که آیا هزینه ای که شما در قبال این دوره، مدرک آن و مهم‌تر از همه آموزش‌های مهمانداری پرداخت می‌کنید، ارزشمند است؟

در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان، هزینه دوره مدیریت مهمانداری هواپیما کاملاً مقرون به صرفه است. چه‌بسا، همان‌گونه که پیش‌تر ذکر شد، گواهینامه مهمانداری آن معتبر و مورد تأیید وزارت علوم است و محتوای آموزشی آن توسط تیم مجرب اساتید این حوزه ارائه می‌شود.

کلاس مهمانداری هواپیما

کلاس های مهمانداری هواپیما این روزها در موسسات گوناگونی برگزار می شود، ولی بازدهی و کیفیت یادگیری را تنها می توانید در موسسات معتبر تجربه کنید. دوره های مهمانداری هواپیما باید به گونه ای باشند که وظایف این حرفه را با آموزش‌های تخصصی به دانش پذیران بیاموزند. در میان تمام مراکز معتبر آموزشی، موسسه آموزش عالی فن پردازان دوره آموزشی مهمانداری را برای علاقه‌مندان با بالاترین سطح کیفی و بهره گیری از برترین اساتید کشور برگزار نموده است.

آموزش مهمانداری هواپیما در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان، فرصتی را برای دانش پذیران فراهم می کند تا اصول و قواعد مهمانداری را یاد گرفته و در کوتاه ترین فرصت، با کسب تجربه های ارزشمند و کاربردی برای موقعیت های واقعی و عملی آماده شوند.  

همچنین، در پایان دوره، به دانش پذیرانی که در آزمون دوره حد نصاب نمره را کسب کنند، مدرک مهمانداری هواپیما اعطا می شود. قابل ذکر است که این مدرک مور تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و در همه موقعیت های شغلی و دولتی قابل استناد است  و البته برای مهاجرت به کشورهای همسایه نیز مفید خواهد بود.

ویژگی های یک مهماندار هواپیما

وظایف مهماندار هواپیما

مهماندار هواپیما به عنوان یکی از رکن های اصلی پرواز، وظایفی بر عهده دارد که باید به طور کامل از عهده آن  ها برآمده و در نتیجه بتواند مسافران را به طور بهینه مدیریت کند. وظایف مهماندار هواپیما عبارتند از:
•    آموزش دادن نحوه استفاده از تجهیزات هواپیما به مسافران
•    اطمینان دادن به مسافران برای داشتن سفری دلپذیر و راحت
•    اطمینان از ورود و خروج همه مسافران هواپیما
•    خوش آمدگویی به مسافران و کمک به آن ها در یافتن صندلی ها
•    شرکت در جلسات مختص ساعات پرواز
•    ثبت سفارش های همه مسافران در هر پرواز و پذیرایی مناسب و منظم از آن ها
•    بررسی و حل مشکلات احتمالی مسافران
•    بررسی وجود انواع تجهیزات و بررسی کمیت و کیفیت آن ها
•    نوشتن جزئیات و گزارش پروازی بعد از هر پرواز

حقوق مهمانداری هواپیما

مهمانداری هواپیما به دلیل شرایط ویژه‌کاری و خطرات احتمالی، در زمره مشاغل سخت دنیا قرار می‌گیرد و به همین دلیل شاغلان این حوزه از حقوق و مزایای به نسبت بالایی برخوردار هستند.

از میزان حقوق دریافتی مهمانداران هواپیما در ایران عدد و رقم دقیقی در دست نیست؛ اما کادر مهمانداران هواپیما در ایران نیز از حقوق و مزایای مطلوبی برخوردار هستند؛ دریافت حقوق و مزایای مطلوب در کنار سفرهای متعدد، اقامت رایگان در مقاصد مورد نظر و بسیاری موارد دیگر، منجر به افزایش جذابیت این حرفه و تکمیل شدن دوره مدیریت مهمانداری هواپیما در مراکز آموزشی شده است.

مهمانداران با توجه به اینکه شغل مهمانداری، کمی دشوار بوده و نیاز به کسب انواع مهارت ها و توانایی ها دارد، از حقوق بالایی برخوردار می شوند. علاوه بر این، فاکتورهای زیادی در حقوق مهماندار هواپیما تاثیر دارد که از جمله آن  ها می توان به سابقه کاری، تجربه و میزان مهارت و توانایی ها اشاره کرد.  یکی از مسایل مهمی که در بحث حقوق مهماندار هواپیما مطرح می شود، این است که حقوق شان، از قبل  و با توجه به درجه و مهارت مهماندار تعیین می گردد.

شرایط استخدام مهماندار هواپیما

هر شرکت هواپیمایی برای استخدام مهماندار هواپیما و تکمیل نیروهای خود، قوانین و مقررات مختص به خود را دارد. علاقه مندان ورود به شغل مهمانداری هواپیما علاوه بر شرکت در دوره های آموزشی مخصوص مهمانداری، در صورت داشتن مهارت هایی مانند تسلط بر زبان انگلیسی، دارار بودن مدرک پرستاری، گواهینامه دوره کمک های اولیه و … نسبت به سایر متقاضیان از امتیاز ویژه ای برخوردار خواهند شد و در اولویت استخدام قرار خواهند گرفت.

مدرک معتبر وزارت علوم برای استخدام مهمانداری هواپیما

از این رو کسب گواهینامه های مذکور به متقاضیان برای ورود به این عرصه به شدت توصیه می شود.  متقاضیان پس از شرکت در دوره های آموزش مهمانداری هواپیما می بایست در آزمون های مختلف  ورودی اعم از  مصاحبه، گزینش، معاینات پزشکی، دوره های آموزشی زبان انگلیسی شرکت کرده و موفقیت مد نظر شرکت هواپیمایی مورد نظر را کسب نمایند.

شغل مهمانداری هواپیما نیز مانند بسیاری از مشاغل، چالش های خاص خودش را دارد و افرادی که لباس مهماندار هواپیما را بر تن می کنند، باید از شرایط لازم برخوردار باشند. از جمله شرایط مهمانداری هواپیما، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    داشتن ملیت ایرانی
•    حداقل ۱۸ سال سن
•    حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
•    داشتن کارت پایان خدمت
•    برخورداری از گواهی عدم سو پیشینه
•    گذراندن تست بینایی
•    محاسبه بسیار دقیق وزن و قد
•    گذراندن دوره‌های ضروری مدیریت بحران و کمک‌های اولیه
•    تسلط نسبی به زبان انگلیسی به خصوص برای مهمانداری در شرکت های خارجی
•    قد متناسب؛ برای خانم‌ها بین ۱۶۵ تا ۱۸۰ سانتی‌متر و آقایان بین ۱۷۰ تا ۱۹۰ سانتی‌متر

همچنین مهمانداران هواپیما باید دوره های عملی ایمنی شامل: مدیریت اصولی هواپیما، تخلیه سریع مسافران، تخلیه بار در شرایط اضطراری، نحوه استفاده از امکانات نجات، تکنیک های اطفای حریق در طول پرواز و غیره را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند.

مهارت های مورد نیاز مهماندار هواپیما

شرایط مهمانداری هواپیما برای خانم ها و آقایان، تقریبا یکسان است. از جمله شرایط استخدام مهماندار هواپیما، این است که مهارت های لازم برای این شغل را داشته باشد. ممکن است با خود بگویید که چگونه مهماندار هواپیما شویم؟ شرایط مهمانداری هواپیما در ایران چگونه است و مستلزم کسب چه مهارت هاییست. در زیر لیستی از مهارت های مهم مهمانداری هواپیما را آورده ایم:
•    روابط عمومی بسیار بالا به منظور برقراری ارتباط با مسافران 
•    آشنایی با علم روان شناسی
•    مدیریت شرایط در زمان بروز اتفاقات غیر قابل پیش بینی
•    رعایت ادب و قاطعیت در برخورد با مسافران مشکل ساز 
•    صدای رسا و ظاهری بسیار آراسته
•    توانایی کار تیمی و حفظ آرامش و خونسردی در شرایط اضطراری و پر استرس 
•    توانایی تحمل فشار کاری زیاد 
•    توجه به مسافران مضطرب و تلاش برای آرام کردن آن ها 

همین الان برای شرکت در دوره مدیریت مهمانداری هواپیما دست به کار شوید و فرصت را از دست ندهید.

 

سوالات متداول:

خیر. برای ورود به این دوره نیازی به داشتن پیش نیاز تحصیلی یا دانش زمینه ای خاصی نیست. صرفا مدرک شما باید دیپلم یا بالاتر باشد.

بله. مدارک صادر شده از موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان، همگی با تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور هستند و دارای اعتبار بسیار بالایی می باشند.

طول مدت این دوره ۳۰۰ ساعت می باشد و دانش پذیران امکان شرکت به صورت لایو در کلاس ها را نیز دارند.

مدرک معتبر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و البته مجوزهای قانونی این موسسه همگی دال بر حرفه ای بودن و استاندارد بودن آموزش های این دوره است. ضمن اینکه مدارک این دوره، قابل استعلام نیز می باشند.

User Avatar
(0)
5 نظرات
148 دانش آموزان
2 دورها

نقد و بررسی‌ها

5 ستاره
5
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0
5.0
5 امتیازات
 1. mina

  سلام. من در حال حاضر دارم دوره مهمانداری هواپیما رو میگذرونم. می تونم بگم که محتوای آموزشی خیلی خوبه. همزمان هم که دارم زبانمو تقویت می کنم. امیدوارم بتونم بعد از اتمام دوره ام آزمون استخدامی ایرلاین ها رو قبول بشم و بتونم سریع برم سرکار.

  • modarator

   عالیه. موفق باشید.

 2. علیرضا نوری

  درود بر شما. آقا خیلی دوره خوبی بود. دم تیم فن پردازان گرم.

  • modarator

   از اینکه تونستیم شما رو راضی کنیم خوشحالیم ، موفق باشید.

 3. مرجان

  چه ایده خوبی که دوره آنلاین مدیریت مهمانداری هواپیما گذاشتید👏👏👏. با این وضع کرونا که نمیشه کلاس حضوری رفت.

  • modarator

   بله ما هم سعی کردیم در این موقعیت کرونایی کلاس های خود را به صورت آنلاین برگزار کنیم.

 4. hasti

  من میتونم از کرمان تو دوره مدیریت مهمانداری شرکت کنم ؟

  • تیم مدرسین

   سلام . بله، از هرکجای ایران و حتی خارج از کشور می تونید در دوره های فن پردازان شرکت کنید.

 5. یکتا

  برای شرکت تو این دوره سطح زبان چقدر مهمه؟

  • تیم مدرسین

   سلام. برای حضور در دوره سطح زبان در الویت نیست ولی برای استخدام باید سطح پیشرفته باشید.

دیدگاه خود را بنویسید